Mořská strava - plankton
♦ Potrava
V teplých i chladných vodách oceánů a moří se vznáší obrovské množství drobounkých rostlin a živočichů, tzv. planktonu. Plankton je většinou příliš malý na to, aby ho bylo vidět pouhým okem. Tyto miniaturní organismy mají svůj charakteristický přesný tvar a často i úchvatně geometrický vzhled. Potomstvo plžů, krabů, hvězdic, svijonožců a mnohých ryb (tzv. zooplanktonu) se v první fázi svého života pohybuje poblíž vodní hladiny a požírá plovoucí řasy a jiné rostliny (fytoplankton) i sebe navzájem. Mořské proudy maličké mořské živočichy unášejí daleko od míst, kde se z nakladených jiker vylíhli.
- Fytoplankton - rostlinný plankton (řasy a jiné rostliny)
- Zooplankton - živočišný plankton (krab, plž, kril, hvězdice, různé ryby apod.)
Mořská tráva
Mikroskopickým mořským rostlinám - fytoplanktonu - se někdy říká "mořská tráva", protože je to bohatá "pastvina" pro živočišný plankton. Každým rokem se v oceánech a mořích vytvoří i přes dva miliony tun nového fytoplanktonu, hlavně na jaře.
Kril (pochoutka nejen tučňáků)
Kril jsou drobní planktonní korýši krunýřovky, jsou podobní malým garnátům a jejich zdrojem obživy je fytoplankton. Nejen některé druhy tučňáků ale hlavně velryby se živí výhradně krilem, který cezením zachytávají z vody. Plejtvák obrovský (největší velryba) spotřebuje denně kolem čtyř tun těchto korýšků dlouhých šest centimetrů.
Kril se živí rostlinným planktonem a sám je zdrojem potravy pro mnoho druhů mořských ptáků a ryb, krakatice, tuleně i velryby.
Představte si horu vařených fazolí vysokou 6 metrů a vážící 4 tuny - asi tolik krilu zkonzumuje velryba za jediný den.
Neposedný zooplankton
Některé druhy živočišného planktonu překonávají denně velké vzdálenosti. Druhy žijící v hloubce vystupují večer na hladinu a za úsvitu putují zpět. Někteří tito živočichové jsou velcí pouze 1-2 milimetry (jsou jen o málo větší než špendlíková hlavička). Když dvakrát denně překonávají vzdálenost i 400 metrů je to takový výkon, jako kdyby člověk uplaval za den asi 600 kilometrů.
Plankton ve sladkých vodách - ZKUSTE DOMA
Plankton žije také ve sladkých vodách. Zajděte si k nebližšímu rybníku a naberte tam trochu vody. Když vzorek vody prohlédnete pod mikroskopem, uvidíte hemžení drobounkých mikroorganismů.
——————————————————————————————————————
KVÍZ
Obsahuje dynamit schránky planktonu?
——————————————————————————————————————